Ekonomi

Boğaz geçişlerinde yeni düzenleme

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türk Boğazları’ndan limanlara uğramadan geçen gemilerden alınan ücretlerin yeniden düzenlendiğini açıkladı.

Bakan Uraloğlu Geçen yıl 39 yıl sonra ilk kez gerçekleştirdiğimiz Boğazlardan ülkeye döviz girişini artıracak ücret zammına 1 Temmuz itibarıyla yenisini getiriyoruz. Yeni fiyat güncellemesi ile uluslararası gemiler, yeni belirlenen rakamların üzerinde artan fiyatlarla Türk Boğazlarından geçecek.”söz konusu.

39 YIL SONRA İLK GÜNCELLEME 2022’DE

Bakan Uraloğlu, Boğaziçi transit ücretlerinde Montrö Sözleşmesi ile belirlenen kuralların uygulandığını belirtti. “1983’ten 7 Ekim 2022’ye kadar Boğazlardan geçen uluslararası gemilerden net ton gemi başına 0,8063 dolar ücret alınıyordu. 39 yıl sonra 7 Ekim 2022’de Cumhurbaşkanlığı Kararı ile bu ücretleri güncelleyerek gemilerden net ton ücretini 4,08 dolara çıkardık. 1 Temmuz 2023 tarihi itibariyle bu ücreti 4,42$ olarak güncelliyoruz.”terimleri kullandı.

BOĞAZ GEÇİŞLERİ MONTRÖ İLE DÜZENLENDİ

Bakan Uraloğlu, Montrö Sözleşmesi’ne göre Türk Boğazları’ndan uğraksız geçecek gemilerden sağlık kontrol hizmeti, fener hizmeti ve kurtarma hizmeti olmak üzere üç kalemde ücret alındığını bildirdi. “Ücretlerin hesaplanmasında gemilerin net tonajı (NRT) esas alınırken, “Altın Frank” birimi esas alınır. Geçen yıla kadar bu fiyatlar sabit kaldı. Cumhurbaşkanlığı Kararı ile artık bu fiyatları her yıl güncelleyeceğiz.”açıklama yaptı.

“BOĞAZLARIMIZDAN GELEN GELİRİ ARTIRACAK”

Son fiyat güncellemesinden bir örnek paylaşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, şunları söyledi: “Net tonajı 10 bin olan bir gemi düşündüğümüzde; 7 Ekim 2022’den önce deniz feneri, kurtarma ve sağlık hizmetlerinden bir gemi toplam 3.240 dolar ödüyordu. Bu ücret, ilk fiyat ayarlamasının yapıldığı Ekim 2022’de 16 bin 393 dolara yükseldi. 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek yeni tarife ile net tonajı 10 bin ton olan bir gemi 17 bin 760 dolar ödemek zorunda kalacak. Bu artışla ülkeye döviz girişini artıracak tarihi bir adım atıyoruz.söz konusu.

haber-serdivan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu