Haber

BM, Cumalıkızık’ı ‘en iyi turizm köyü’ seçti

BURSA (İGFA) –700 yıllık bu özellikleri nedeniyle Osmanlı kırsal mimarisinin ilk örneklerinden olan Cumalıkızık, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alarak dünyanın en uygun turizm köyleri arasında seçilmiştir.

Osmanlı dönemi konut dokusunu günümüze taşıyan Cumalıkızık, 180’i halen kullanımda olan ve bir kısmı korunarak restore edilen toplam 270 konutla ‘Birleşmiş Milletler En İyi Turizm Köyü Geliştirme Programı’na seçildi. 57 üye ülke tarafından gösterilen 136 köy.

Önder Oktay Yılmaz, Cumalıkızık’ı sadece ekonomik bir gelir kaynağı olarak değil, yaşatılması ve korunması gereken tarihi ve kültürel bir miras olarak gördüklerinin altını çizerek, “Cumalıkızık, Yıldırım’ın dünyaya açılan kapısıdır. UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan Cumalıkızık, 700 yıllık tarihi dokusuyla yılın her mevsimi yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası. Cumalıkızık Köyümüzü tarihimizin güçlü bir yansıması olarak görüyoruz. Yıldırım Belediyesi olarak bu turizm merkezini geliştirmek için çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu